Co to jest VPN

VPN (Virtual Private Networks)

Dokładnie jak w nazwie jest to wirtualna dodatkowa sieć , którą możemy wykorzystać do różnego rodzaju celów. Jest ona realizowana w różnoraki sposób, czasem jest ona przezroczysta z poziomu systemu operacyjnego użytkownika, a czasem widzimy ją jako osobny interfejs w naszym systemie operacyjnym. 

 

Połączenia VPN są powszechnie wykorzystywane w firmach i są uważane za jedne z najbezpieczniejszych sposobów na połączenie się, głównie za sprawą tego iż cały ruch jest szyfrowany, oraz mamy dodatkowy sposób autentykacji. Oczywiście mogą one wykorzystywać różne typy połączeń oraz różne metody uwierzytelniania (logowania), które oczywiście też mają słabe i mocne strony, natomiast ogólny cel jest taki, czyli próba zapewnienia bezpiecznego połączenia. Tego typu połączenia zwykle są konfigurowane w ramach sieci firmy i możemy uznać, że żadne “zewnętrzne” firmy nie mają dostępu do tak przesyłanych informacji. 

 

Osobną grupą są “zewnętrzni” dostawcy, firmy takie jak CyberGhost VPN, Private Internet Access, NordVPN i wiele innych, które oferują dostęp do sieci VPN. W tym przypadku głównymi argumentami, które są wykorzystywane, aby zachęcić do korzystania z tego typu usług to możliwość, ukrycia własnego adresu IP, dzięki czemu możemy używać innego adresu, który może być w innym kraju. Co czasami może przyczynić się do zwiększenia naszej anonimowości lub bezpieczeństwa. Stały się one dość popularne głównie za sprawą rozwoju serwisów streamingowych, które oferują różne treści w zależności od kraju. Drugim czynnikiem są coraz większe restrykcje i obostrzenia nakładane przez poszczególne rządy, które bardzo często możemy w ten sposób ominąć. 

 

Ze względu na różne sposoby wykorzystania połączenia VPN, podzieliłem je na sposób użycia. Bo w zależności od tego będą nas interesowały różne cechy. 

Główne Powody dla których VPN może być wykorzystywany

 

Dostęp do innej sieci (połączenie ze sobą dwóch oddalonych od siebie lokalizacji)

Jest to podstawowy powód wykorzystania sieci VPN, wykorzystywany bardzo często w firmach chcących połączyć ze sobą, oddalone od siebie lokalizacje.

Mogą to być np. dwa biura zlokalizowane w innych miastach Polski lub świata. Trochę bardziej rozbudowane routery często mają wbudowaną funkcję serwera i klienta VPN, które umożliwiają stworzenie takiej sieci. Od czasów, kiedy praca zdalna stała się bardziej popularna, aby uzyskać dostęp do Internetu lub zasobów firmy, musimy połączyć się najpierw z VPN-em. Zwykle do takich celów wykorzystywane są dedykowane aplikacje jak FortiClient,  OpenVPN, Cisco VPN Client i wiele innych uruchamiane na komputerach użytkowników. Tego typu połączenia są uważane, za bezpieczne gdyż, w połączeniu nie występuje, żadna zewnętrzna organizacja, czy firma, gdyż zarówno serwer jak i klient jest w ramach jednej firmy.

Dostęp do treści niedostępnych w danej lokalizacji (geo fencing, cenzura, wyjście z bańki informacyjnej)

Innym zastosowaniem VPN-ów, może być chęć “wyjścia” naszego ruchu Internetowego, aby wyglądał, tak jakby pochodził on z innego kraju, lub miejsca. 

Dzięki temu, można “udawać”, że przebywa się w innym kraju, gdyż cały ruch jest szyfrowany i dopiero odszyfrowany na serwerze w docelowej lokalizacji (kraju). Dzięki temu możemy ominąć różnego rodzaju ograniczenia, jak np. licencyjne, czy nawet cenzurę. 

Zwykle użytkownicy chcący korzystać z takich możliwości, korzystają z zewnętrznych dostawców usług VPN. Najpopularniejsze powody to chęć obejrzenia np. na Netflix, Disney, BBC, Amazon, czy innej platformie,  jakiś filmów, seriali, programów, dostępnych w danym kraju, a w Polsce nie. (Oczywiście można też postawić własny serwer VPN w kraju jaki chcemy, np. korzystając z serwerów googla, amazon, czy innych, jednak jest to zwykle droższe i wymaga większej wiedzy, ale nie zawsze jest lepsze.).

Przy tego typu wykorzystaniu głównymi cechami, którymi należy się kierować jest: 

  • szybkość działania (abyśmy np.  mogli oglądać programy w wysokiej jakości);
  • prostota użycia (abyśmy mogli w łatwy sposób, włączać, wyłączać, może wsparcie dla Waszego telewizora, czy routera);
  • liczba dostępnych krajów
  • cena;

 

Poniżej mój ranking na podstawie znalezionych przeze mnie informacji, uwzględniając powyższe funkcje. 

W trakcie opracowania....

Zwiększenie Bezpieczeństwo (zwiększenie anonimowości. ochrona prywatności, ukrycie swojego IP)

Ten przypadek użycia jest prawdopodobnie najtrudniejszy. do realizacji, należy pamiętać, że nawet najlepszy VPN zostawia zawsze jakieś ślady. Natomiast dobry VPN może naprawdę bardzo nam pomóc. 

Przy tego typu wykorzystaniu, najważniejsze cechy to zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa i anonimowości, więc warto aby serwery VPN nie przechowywały logów, pozwalały zakładać konto np. płacąc kryptowalutami, czy gotówką. Warto też zwrócić, w jakim kraju dany dostawca VPN ma siedzibę i kto jest właścicielem, czy udostępnia logi jakimś służbom. Niestety to zadania wymaga już większego zaangażowania, i myślę, że najlepiej posłużyć się tu opracowaniem dostępnym na https://thatoneprivacysite.xyz/

Korzystanie z publicznie dostępnych siec wif.

Połączenia VPN to bardzo dobry pomysł gdy korzystamy z połączenia Internetowego, do którego nie mamy pełnego zaufania. Czy to sieci wifi w kawiarniach, parkach, hotelach. W takiej sytuacji nasz ruch może być podsłuchiwany i korzystanie z VPN jest bardzo dobrym pomysłem, aby właśnie zaszyfrować cały nasz ruch, który przez to wifi jest przekazywany. Do tego celów może posłużyć własny VPN jeśli ktoś ma taką możliwość np. stworzenia w swoim routerze. Obecnie np. router asusa jeszcze bardziej ułatwiają tę opcję i wystarczy publiczny adres IP, aby móc uruchomić usługę o nazwie  Instant Guard, która właśnie do tego została stworzona i nie jest to nic innego jak tunel VPN do Twojego domu, dzięki czemu cały ruch jest szyfrowany i wychodzi na Internet dopiero ze swojego domowego połączenia.

Wątpliwości dotyczące VPN

Największe wątpliwości pojawiają się w przypadku chęci korzystania z usług VPN zewnętrznych dostawców, które są “darmowe”. Gdyż w takiej sytuacji to prawdopodobnie to my jesteśmy produktem. Taki dostawca ma możliwość odszyfrowania, naszego ruchu i może nas profilować, do różnych celów. Nasze dane mogą być potem odsprzedawane, lub nawet mogą być “wstrzykiwane” reklamy. 

Podsumowanie

Zachęcam każdego, aby sprawdził czy przypadkiem jego router nie może przypadkiem stać się serwerem VPN i dzięki temu, może mieć zawsze dostęp do swojej sieci w domu, czyli np. do plików, zdalnego dostępu do komputera, drukarki. Przy okazji przy takim połączeniu można bez większych obaw korzystać z publicznie dostępnych sieci wifi. 

 

Wyłączenie odpowiedzialności i źródła

Mimo wykształcenia informatycznego i doświadczenia w zagadnieniach sieciowych, oraz dołożeniu starań, aby zawarte informacje były jak najbardziej rzetelne. Uważam, że tak samo jak nie ma oprogramowania wolnego od błędów, tak samo proszę pamiętać, że mimo najlepszych chęci, mogłem popełnić jakiś błędy. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie przekazane z pomocą formularza kontaktowego, będę starał się uwzględniać wszelkie zgłoszone uwagi. Mam nadzieję, że wspólnie uda się jeszcze bardziej ulepszyć zawarte tu informacje.

Źródła:

https://thatoneprivacysite.xyz/

https://www.safetydetectives.com/best-vpns/#Comparison-table